2018. december 31., hétfő

Viszlát 2018, hello 2019 - B.Ú.É.K.

Minden kedves látogatómnak boldog új évet kívánok!

Aranyosi Ervin: Újévi fohász

Álom, álom, válj valóra,
legyen boldog minden óra!
Minden percem legyen áldott;
minden lámpám zöldre váltott!
Add, hogy őszintén szeressek,
mindenkiért jót tehessek.
Jó példával elöl járjak!
Tiszta szívvel, jól szolgáljak.
Utam kitartás kísérje,
szívem célját mind elérje,
mindig adjon, sose ártson!
Negatívról jóra váltson!
Mindezt telve szeretettel!
Legyen boldog minden ember!







2018. december 30., vasárnap

Szendvicskenyér szilveszterre

Több szempontból sem úgy alakult ez az év, ahogy szerettem volna, ahogy jónak gondoltam volna... De nyilván semmi nem történik véletlenül és egyszer minden értelmet nyer majd. A mostani rendetlenség remélhetőleg hamarosan renddé változik, és helyére kerül minden a világomban és azon kívül is. 
Blogolás tekintetében sem voltam túl aktív, mert mindig volt valami fontosabb, vagy ami miatt egyszerűen nem volt sem kedvem, sem ihletem hozzá. Ha nem is új konyhabútor mellett nyitom 2019-et, mert még várni kell rá... De régi álmom teljesült. Világos konyhám lett idén és jó fotós helyem is. Bőven történtek jó dolgok is tehát ebben az évben, amikért hálás vagyok. :) Köszönöm!

A szilvesztert itthon fogom tölteni és mindenféle egészséges étrendet mellőzve az év utolsó napján hagyományos szendvicset fogok készíteni. A blog facebook oldalán ITT és az Instagram profilomon ITT fogok majd mutatni képet is.
Limara első könyvéből készítettem el a szendvicskenyeret. Megfelelő nagyságú kenyérforma híján 2 formába helyeztem el és sütöttem meg. Az egyiket margarinnal kikentem, beliszteztem, a másikat pedig szilikonos sütőpapírral béleltem ki, és úgy sütöttem meg végül 2 kenyeret. 




2018. szeptember 20., csütörtök

Kovászos, élesztős házi kenyerem

Amíg az olaszországi bejegyzésemet írom, szeretném megosztani a mostanában legjobban sikerült kenyeremet. :) Nem szeretnék nagyképű lenni, tudom, hogy még van hova fejlődni és ezrek jobbat, finomabbat sütnek, mint én. De ez most állagra, ízre, méretre jól sikerült és szeretném magamnak is megőrizni a receptet. 
Az én sütőm mindig nagyon megsüti a tetejét... Így a sütési idő, hőfok nem mindig azonos, hanem ahogy látom sütés közben a kenyeret. Ezért csak irányadásként fogok írni valamit.
A kovászom kb. 3 hónapos. Nem mindig kovászos kenyeret sütök, így sokszor a hűtőben csücsül. A kovászt Limara receptje alapján készítettem, és volt már etetve fehér liszttel is. De most utóbb nem sok volt már az üvegben, így kivettem egy evőkanálnyit és azt etettem meg külön, kb. 3x, teljes kiőrlésű rozsliszttel és kenyérliszttel.
Mivel nem volt sok időm, és ugyebár nem túl erős a kovász, így adtam hozzá élesztőt is. Tudom, tudom, hogy nem így az igazi, de időtakarékosnak kellett lennem, és finom kenyeret sikerült sütni. :) A legfontosabb pedig, hogy tudjuk, miből van, amit az asztalra teszünk. 

Elkészítése

A kenyérsütőmet hívtam segítségül a dagasztáshoz. Az üstbe belepakoltam a vízzel, élesztővel összekevert kovászt, olajat, majd rátettem a sóval, lenmagpehellyel összekevert lisztet. Miután a gép bedagasztotta, átgyúrtam és kicsit gömbölyítettem. Majd kb. fél órát kelesztettem letakarva. Ezután megformáztam és margarinnal kikent, liszttel megszórt jénaiba tettem. Lefedve további fél órát kelesztettem.
A sütő aljába tettem egy vízzel teli kisebb edényt és a kenyeret is lekentem vízzel sütés előtt, majd bevagdostam a tetejét.
230 fokos előmelegített sütőben 15 percig sütöttem, majd mivel nagyon sült a teteje levettem a hőfokot 180 fokra és így sütöttem 20 percig, immár egy sütőpapírral letakarva a tetejét, az utolsó 15 percre feljebb vettem 200 fokra a sütőt, de továbbra is letakarva maradt a kenyér.

Hozzávalók:
15 dkg teljes kiőrlésű liszt
15 dkg fehér liszt
15 dkg kenyérliszt
5 dkg rétesliszt
20 dkg hűtős kovász*
1, 2 dkg élesztő**
2 tk. só
1 ek. lenmagpehely
2 ek. olaj
2,8-3 dl víz (Attól függ, hogy mennyit vesz fel a liszt. Inkább először kevesebbet adjunk, és ha úgy érzékeljük, hogy vesz még fel a liszt, akkor adunk hozzá. Én kenyérsütőben is szoktam vele "játszani."
liszt, margarin a jénaihoz

* Megetettem a kovászt, de aztán nem volt időm rögtön sütni, így beraktam pár órára a hűtőbe.
** Az élesztőből csak úgy levágtam egy pici darabot. De legközelebb csak 1 dkg-ot rakok bele, az a 0,2 eltérés nem számít. :)



2018. március 10., szombat

Zöldséges, tejszínes tészta

Mindig is nagyon szerettem a tésztákat. Lehet, hogy egy olasz nő veszett el bennem? :) A szénhidrátokra viszont oda kell figyelni, így még a tésztát is meg kell nézni, hogy milyet veszek és a fogyasztást sem lehet túlzásba vinni. De azért persze más köreteket is használva, a tészta sem felejtős. 
Azt szeretem, ha valami jó kis szósz van a tésztán. Mostanában úgy szoktam, hogy egy mélyebb serpenyőben elkészítem a húsos vagy zöldséges feltétet, és ebbe belekeverem a kifőtt tésztát. Így mindenhova jut a szószból, és nekem valahogy gusztább is egyben látni a serpenyőben a "művem". :)

Egy egyszerű, könnyen elkészíthető, viszonylag olcsó tésztaételt hoztam most Nektek.

Elkészítés

A felkockázott/-csíkozott csirkemellet kevés olajon fehéredésig pirítjuk. Hozzáadjuk a felkockázott cukkinit és felaprított póréhagymát. Kevés vizet öntünk alá (ne ússzon a vízben, de nem is fogjuk teljesen lepirítani), majd ízesítjük. Fedő alatt puhára pároljuk és megszórjuk barna rizsliszttel, alaposan összekeverjük és ráöntjük a tejszínt. Állandó kevergetés mellett pár percig még rotyogtatjuk. (Ha úgy érezzük, hogy túl sűrű, vagy "lesülne", akkor pici víz hozzáadásával hígítjuk.
Ha elkészült, akkor az előre kifőtt tésztát belekeverjük, hogy mindenhova jusson a mártásból.

Hozzávalók:
1 csirkemell
kevés olaj
2 dl víz
1 kisebb cukkini fele
1 darab póréhagyma (nem mértem, kevés volt itthon és a munkahelyen amúgy se szabad behagymázni, ha ott is eszünk ebből :))
2 dl laktózmentes tejszín
só, bors ízlés szerint
1 kk. bazsalikom
1 kk. oregánó
1-2 ek. barna rizsliszt
3 ek. tejföl
1 tk. piros fűszerpaprika



2018. március 8., csütörtök

Csicserifasírt

Anyától kaptam krumplisalátát. Ehhez szerettem volna készíteni valamit, de nem húsos ételt. Mivel egy nagy doboz csicseriborsó konzerv megbontva állt a hűtőben, gondoltam, felhasználom fasírthoz. Falafelfélét sütöttem, de inkább csicserifasírtnak nevezem. :)

Elkészítés

Az elkészítése nagyon egyszerű. Villával összetörjük a csicserit, lereszeljük a répát és a többi hozzávalóval, fűszerekkel összegyúrjuk. Tetszés szerint golyókat vagy kis lapos szeleteket formázunk és 180 fokos előmelegített sütőben készre sütjük.

Hozzávalók:
5 ek. csicseriborsó
1 répa
2 ek. csicseriborsó liszt
2 ek. lenmagpehely
1 ek. tahini
1 ek. olívaolaj
só, bors, őrölt kömény ízlés szerint
1 tk. dijoni mustár
1 tk. cm ketchup
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 pici darab apróra vágott salátahagyma